Referensgrupp

Studieförbundet Vuxenskolan
(Produktansvarig Kultur och Funktionsnedsättning på Studieförbundet Vuxenskolan Gävleborg)
cathrin.persson@sv.se

Studieförbundet Kulturens
(Nationell verksamhetsutvecklare Christoffer Lundström) christoffer.lundstrom@kulturens.se  08-470 24 45

Sensus Studieförbund
(Nationell Verksamhetsutvecklare Musik, Magnus Pejlert)
Magnus.Pejlert@sensus.se  0704624967

Studieförbundet Bilda
Gävle Dala (John Staffas, chef) john.staffas@bilda.nu 070-330 40 02

Sveriges Kulturskoleråd
(Generalsekr Torgny Sandstedt) generalsekreterare@kulturskoleradet.se  070-671 79 46

SMI- Stockholms Musikpedagogiska Institut

(Rektor Ian Plaude) ian.plaude@smi.se  070 496 65 49

Luleå Tekniska Universitet
(Professor Cecilia Ferm-Almqvist) Cecilia.Ferm@ltu.se 0911-72796

Riksdagsman Per Lodenius (c)
per.lodenius@riksdagen.se 08-7864566

SPSM- Specialpedagogiska skolmyndigheten
(Enhetschef Forskning och Utveckling Johan Östman)johan.ostman@spsm.se

FOMS
Niclas Eriksson, Ljungby niclas.eriksson@ljungby.se
Peter Holmström, Karlskrona peter.holmstrom@karlskrona.se

Svenska uppfinnarföreningen
(Ordförande Mats Olsson) och Stik – Stockholms Innovatörskrets – en lokalavdelning av Svenska Uppfinnarföreningen (Ordf Örjan Strandberg) info@stik.se 08-694 76 60  eller orjan@visionandsound.se

Föreningen Pascal Norge
(Lars Espen Rath Vestad) post@pascalnorge.com (+47) 41 41 04 00

Föreningen Annorlunda
(Anne Lindblad) lindbladanne4@gmail.com 070 634 17 86

Kulturcentrum Skåne
(Christel Nilsson Ringdahl) kc.christel@telia.com 046 32 08 62

Yrkeshögskolan, CFL Bollnäs: Kulturkommunikatörsutbildningen

camilla.lucchesi@hufb.se 010-454 13 10